Eyetracking
Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy – nigdy!
Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata
Eyetracking pozwala na podstawie urządzeń rejestrujących ruch gałek ocznych określić punkt skupienia wzroku osoby badanej. Jako metoda bezinwazyjna pozwala na szerokie jej użycie w takich dziedzinach jak: ergonomia, marketing, psychologia czy medycyna.
Dysponujemy wysokiej klasy eyetrackerami stacjonarnymi (montowanymi np. pod monitorem) i mobilnymi (w formie okularów), pozwalającymi na prowadzenie badań użyteczności aplikacji i stron internetowych na takich urządzeniach jak np. komputery, laptopy, smartfony, tablety, itd.
W ramach współpracy z jednostkami naukowymi prowadzimy badania nad percepcją czyli sposobem postrzegania świata.


Reakcja skórno-galwaniczna
Reakcja skórno-galwaniczna (z ang. galvanic skin response, GSR), znana też jako reakcja elektrodermalna (z ang. electrodermal activity, EDA), to naturalna reakcja naszego organizmu na pojawiające się w otoczeniu specyficzne bodźce. Organizm ludzki jest systemem, który dąży do równowagi. Większość bodźców, która do nas dociera jest na tyle słaba, że nie wytrąca naszego ciała ze stanu względnej równowagi, w której się zazwyczaj znajduje. Czasami mamy jednak do czynienia z sytuacjami, które wywołują w nas silniejszą reakcję emocjonalną, lub takie, które mocniej nas stresują. Wtedy nasze życie wewnętrzne znajduje odzwierciedlenie w reakcjach naszego organizmu. Dysponując odpowiednim wyposażeniem, możliwe jest mierzenie tychże reakcji. GSR pozwala nam w sposób ilościowy mierzyć poziom reakcji naszego organizmu na dany bodziec. Założenie, które stoi za tym rozumowaniem jest takie, że im dany bodziec silniej wpływa na osobę badaną, tym większą amplitudę sygnału możemy zaobserwować (Boucsein, 2012).

Poniżej znajdują się grafiki pokazujące, czym jest sygnał GSR i jak go interpretować w kontekście badania doświadczeń użytkownika.


Na ostatnim zdjęciu, zarejestrowany sygnał GSR (EDA) został przedstawiony jako z-score, tj. liczba odchyleń standardowych od średniej – im większa jest wartość bezwzględna, tym silniejsza jest rekcja skórno-galwaniczna w stosunku do średniej wartości zarejestrowanej dla danej osoby podczas całego eksperymentu.
Analiza emocji twarzy
Emocje wyglądają identycznie – nieważne, czy jest to gosposia z przedmieścia, czy samobójca z bombą. Cała prawda wypisana jest na twarzy.
Magia kłamstwa
Emocje jakie obserwujemy podczas eksperymentu u osoby badanej (z ang. face expression, FE) są klasyfikowane za pomocą algorytmu AFFDEX na podstawie ruchów mimicznych twarzy. Grafika poniżej przedstawia przykładowe zdjęcia twarzy dla każdej z klasyfikowanych emocji. System kodowania ruchów mimicznych (ang. FACS – Facial Action Coding System) oraz ich mapowanie na emocje jest oparte o mechanizm opisany przez (Ekman, 1984). Algorytm wyróżnia 7 emocji (anger, sadness, disgust, fear, joy, surprise, contempt). Dodatkowo, uwzględniane jest tzw. „engagement” („A measure of emotional responsiveness triggered by the content, whether positive or negative.”, „Increasing values signify increased emotional engagement.”)

Wizualizację wykrytych emocji dla przykładowego badania przedstawiono na następnym zdjęciu. Emocje są wyrażone w skali od 0 do 100, gdzie liczba wskazuje prawdopodobieństwo wystąpienia danej emocji (0 – emocja na pewno nie wystąpiła, 100 – emocja na pewno wystąpiła, 50 – 50% prawdopodobieństwa, że emocja wystąpiła, itd.).
